Zákon o realitním zprostředkování - Realitní smlouva

PROČ JE TAK DŮLEŽITÁ SPOLUPRÁCE S ODBORNÍKY

Dne 3. 3. 2020 nabyl účinnosti Zákon o realitním zprostředkování, který v § 2 písm. d) vymezuje pojem realitní smlouva, kdy se pro účely tohoto zákona rozumí realitní smlouvou smlouva o nabytí

1. vlastnického práva k nemovité věci, nebo
  2. práva, jež obsahuje nebo s nímž je spojeno oprávnění užívat nebo požívat nemovitou věc, byt nebo nebytový prostor, ledaže se jedná o ubytování.

Většina klientů realitních kanceláří neumí příliš rozeznat různé typy smluv, které se při prodeji nemovitosti přes realitní kancelář uzavírají. Realitní zákon všechny tyto smlouvy výrazně zjednodušil a vymezil prakticky pouze dva typy smluv, a to smlouvu o realitním zprostředkování, která upravuje vztah mezi klienty a realitním zprostředkovatelem, a realitní smlouvu, jež upravuje vztah mezi prodávajícím a kupujícím nebo pronajímatelem a nájemcem. Není to ale v žádném případě o tom, stáhnout si někde z internetu nějakou vzorovou realitní smlouvu, upravit si ji podle sebe a říkat si, jak jsem ušetřil za provizi realitce. Mnohdy však bývá opak pravdou a nebývá to pak příliš levná zkušenost.

Doporučení Realitní komory ČR:

Při prodeji jakékoliv nemovitosti doporučujeme se obrátit vždy na zkušeného realitního makléře či realitní kancelář, která se mj. postará o zajištění komplexního právního servisu. Realitní kanceláře většinou již dlouhodobě spolupracují s nějakým zkušeným a prověřeným advokátem či advokátní kanceláří, specializující se především na realitní právo a mající bohaté zkušenosti s prodeji jakýchkoliv nemovitostí. Proto není potřeba se hluboce zaobírat složitou problematikou týkající se právě realitní smlouvy, která je prakticky rutinou pro tyto zkušené advokáty.

Prodej nemovitosti je dost složitý proces, s mnoha riziky a různými úskalími, která vás mohou v tom nejhorším případě o vaši nemovitost připravit, aniž byste za ni získali své peníze. Vyplatí se proto svěřit tento opravdu složitý proces prodeje vaší nemovitosti někomu zkušenému, kdo se kompletně o vše postará. Ve většině případů se jedná o majetek v hodnotě několika miliónů, a to už přece stojí za to obrátit se s tím na profesionála, který s tím má bohaté zkušenosti. To, že máte svého známého právníka či advokáta je určitě velká výhoda, nicméně málokdy má tak bohaté zkušenosti s prodejem nemovitostí jako specializované advokátní kanceláře či jednotliví advokáti, pro které je problematika spojená právě s prodejem nemovitosti spíše rutina. Určitě je dobré, abyste pak jednotlivé právní kroky realitního zprostředkovatele při prodeji vaší nemovitosti s tímto svým známým právníkem konzultovali. V kombinaci se zkušenostmi konkrétního realitního makléře či realitní kanceláře se prodej vaší nemovitosti stává maximálně bezpečným a komfortním pro vás.

V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se prodeje jakékoliv nemovitosti nebo pokud chcete pomoct s výběrem svého realitního makléře či realitní kanceláře, neváhejte se obrátit na jednotlivé zástupce Realitní komory ČR po celé České republice, kteří se maximálně orientují v dané problematice a rovněž velice dobře znají většinu realitních zprostředkovatelů v dané lokalitě a dokáží vám co nejlépe poradit či pomoct.

Pokud se chcete o této velice zajímavé problematice týkající se realitní smlouvy dozvědět více, na blogu zástupce Realitní komory ČR pro Prahu 4 Bc. Romana Machníka, MBA www.machnik.cz/blog je k dispozici detailní odborný právní komentář, včetně důvodové zprávy k této problematice a rovněž i včetně právních definic jednotlivých pojmů z oblasti realit.