Vyhnu se realitce a ušetřím. Vždyť na tom není nic těžkého.

18.11.2021

Lidé dnes rádi řeší prodej či koupi nemovitosti po své vlastní ose. Svou nezkušeností ale pod sebou podřezávají větev. Jaké problémy si neznalostí a nezkušeností můžete přivodit?

Starší manželé z Prahy se rozhodli, že si na důchod pořídí dům v malé vesnici za Prahou. A protože v důchodu se hodí každá koruna, hledali jen nemovitosti, které umožňovaly realitní kancelář obejít. Dosavadní pracovní zkušenosti pana Luboše jej utvrzovaly v tom, že celý proces koupě zvládne a nic důležitého nepřehlédne. Vybranou nemovitost si nechal důkladně zkontrolovat zkušeným stavbyvedoucím a nevynechal ani prověření prodávajícího. Centrální evidence exekucí neodhalovala nic, co by u pana Luboše a jeho manželky vzbuzovalo jakoukoliv pochybnost. Bylo tedy rozhodnuto. Nemovitost si koupí.

Vše šlapalo podle plánů. Těsně před podpisem smlouvy však vyšlo najevo, že finanční minulost prodávajícího není ani zdaleka tak bezproblémová, jak se na první pohled zdálo. Banka odhalila, že majitel domu je již 7 let dlužníkem a na nemovitost je možné kdykoliv uplatnit exekuční příkaz.

Manželé do té doby ušli dlouhou a náročnou cestu v podobě vyřizování všech dokumentů. Byli unavení a bezradní. O nemovitost ale velmi stáli, a proto se rozhodli obrátit na realitní kancelář. A právě tento krok byl rozhodující. Zkušení makléři se postarali o zajištění všech potřebných náležitostí a koupě nakonec bez problémů proběhla. Dnes si již manželé plně užívají důchodu ve svém novém domě – s jistotou, že na jejich dveře jednoho dne nečekaně nezaklepe exekutor.

Zajímá vás, jak je možné, že exekuce nebyla zapsána v centrální evidenci? Chcete se vyhnout podobným komplikacím?

Přenechejte koupi či prodej své nemovitosti na těch, kteří v tom umí chodit.
Obraťte se na Realitní komoru ČR.

Ing. Pavla Doležalová
Oblastní zástupce Realitní komory ČR