Stav realitního trhu na Praze 8

21.6.2023

Od roku 2022, kdy začala válka na Ukrajině, se realitní trh dostal do složité situace v důsledku energetické krize, inflace a navýšení úrokových sazeb. Konkrétně na Praze 8 byl trh stagnující a poptávka byla slabá. Čtu různé názory v novinách, ale ne všechny jsou zcela pravdivé. Tvrdí se, že lidé přestali nakupovat nemovitosti, což je částečně pravda, ale ve skutečnosti stále docházelo k prodejům. Mnoho lidí mělo předem sjednané hypotéky a schválené úvěry, a investoři využívali slevy ke svým nákupům.

Osobně mám odlišnou zkušenost. Před válkou byly na Praze 8 například panelákové byty po rekonstrukci nabízeny za 110 tisíc korun za metr čtvereční, v původním stavu pak za 95 až 90 tisíc korun za metr čtvereční. Nyní si všímám, že situace se díky uklidnění napětí a uvědomění si lidí, že úrokové sazby se již jen těžko vrátí na předkrizovou úroveň, změnila. Podle mého názoru se trh s nemovitostmi začal oživovat v dubnu 2023 a lidé začali opět více kupovat. Samozřejmě se to projevilo i na cenách bytů. V současnosti je možné koupit byt na Praze 8 před rekonstrukcí za 75-80 tisíc korun za metr čtvereční a po rekonstrukci za 95 až 100 tisíc korun za metr čtvereční. Za tyto ceny již lidé navštěvují prohlídky a jsou ochotni byty kupovat. Podle mého názoru se prodeje zastavily u těch prodejců, kteří před krizí pevně stanovili cenu a stále ji drží vysokou, aniž by se přizpůsobili aktuálním cenám na nemovitostním trhu.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Peter Rod
Zástupce realitní komory pro Prahu 8