Současný stav na trhu zemědělské půdy na Vysočině

18.5.2021

Nákup zemědělské půdy na Vysočině obecně kopíruje situaci v ČR. Průměrná tržní cena za půdu v roce 2020 i během epidemie COVID-19, vzrostla o 3,9 % oproti roku 2019. Důvodem je zejména to, že vlastníci zemědělských nemovitostí nechtějí své pozemky prodávat kvůli nastalé nejisté době, která stále více poukazuje na fakt, jak může být výhodná investice do nemovitostí. Nabídka takovýchto nemovitostí klesá.

Naproti tomu se na trhu pohybuje spousta firem, které jeví zájem o odkup a na katastru nemovitostí si aktivně zjišťují informace o vlastnících, které pak uvědomují dopisem s nabídkou o koupi jejich pozemků za určitou odhadovanou kupní cenu. Výsledkem jednání těchto firem je narůstající poptávka po zemědělských nemovitostech, vyšší informovanost vlastníků, a tedy vyšší cena za metr čtvereční.

Tržní cena za zemědělskou půdu se pohybuje kolem 25,4 Kč/m2 a každým rokem stále stoupá. Byť má mnoho zemědělců touhu rozšiřovat svůj pracovní potenciál, chybí ochota pořizovat pozemky za tyto ceny. Výsledkem pak je, že o koupi pozemků klasickým způsobem nejeví zájem a roste zájem o alternativní způsoby nákupu, např. přes UZSVM (pozn. Úřad zastupování státem ve věcech majetkových).

Prodej probíhá následovně. V dané lokalitě s klienty vyhledáváme vhodný pozemek a na základě dostupných informací otvíráme dědická řízení, čímž se nám obvykle podaří získat nižší kupní cenu, než je tržní. Tato práce je časově náročnější, za to se vyplatí. Otevření dědického řízení pozemku, který je vedený v UZSVM, je možné do konce roku 2023, neboť od 1. 1. 2024 všechny pozemky s neidentifikovatelnými vlastníky propadají do vlastnictví státu.

Ing. Bc. Lenka Chybová
Zástupce RKČR pro oblast Vysočina
*Uvedené údaje cen zemědělské půdy vychází ze zprávy společnosti FARMY.CZ