Realitní trh se mění

30.11.2022

Realitní trh v ČR v minulosti vždy poměrně čitelně reagoval na aktuální dění nejen v ČR a na její vývoj ekonomiky. Už několik let se dosti hlasitě mluvilo o ekonomické krizi, o přehřátí ekonomiky, o prasknutí „realitní bubliny“, zkrátka že ceny nemovitostí v ČR už konečně narazí na svůj pomyslný strop. Čekalo se na nějaký spouštěč té ekonomické krize a ono roky stále nic nepřicházelo, až se zcela nečekaně objevila pandemie covidu, která se v poměrně krátkém čase stala globálním problémem s masivním dopadem mj. i na globální ekonomiku.

V době pandemie covidu se ovšem realitní trh v ČR choval zcela bezprecedentně, i nadále se zvyšovaly ceny nemovitostí napříč celou ČR, mezi lidmi bylo obrovské množství peněz, neutrácelo se tolik, tak se lidi rozhodli investovat do nemovitostí, které jsou v současnosti stále vnímány jako bezpečná forma investice, i přes ty jejich neúměrně vysoké ceny. Navíc byl stále ještě převis poptávky nad nabídkou na realitním trhu, málo se stavělo, zkrátka byl nedostatek nabídek nemovitostí k prodeji.

Až v letošním roce to „přišlo“. Příčinou ovšem nebyl jenom nějaký jeden spouštěč, ale hned několik najednou. Na začátku toho byla válka na Ukrajině, pak se k tomu přidalo zvyšování cen energií, paliv, zdražování cen stavebních materiálů, práce a prakticky všeho, restrikce ČNB a zvyšování úrokových sazeb hypoték. Tenhle „koktejl“ tak zapříčinil neúměrně vysokou inflaci, prakticky nedostupné hypotéky, obrat na realitním trhu o 180°, spočívající v převisu nabídky nad poptávkou, pomalu se snižující prodejní ceny nemovitostí, zvyšující se ceny nájmů nemovitostí a počínající ekonomickou recesi v ČR.

Na Praze 4, za kterou jsem zástupce Realitní komory ČR je situace taková, že se zde nachází jak původní cihlová zástavba, tak i panelová sídliště na okraji Prahy. Oproti době nedávno minulé se v Praze 4 poměrně dost zvýšila nabídka nemovitostí k prodeji, především bytů, ovšem výrazně se snížila poptávka po jejich koupi. Větší zastoupení v aktuální nabídce bytů k prodeji mají panelové byty, u kterých je větší předpoklad postupného snižování jejich prodejních cen.

Ovšem nemusí tomu tak být ve 100 %, jedná se o konkrétní lokalitu, stav, zda se jedná o byt v osobním vlastnictví či v družstvu apod. Samostatné téma je zvyšující se poptávka po pronájmech bytů, u kterých i díky této zvýšené poptávce roste i výše nájmů těchto bytů k pronájmu. Opět je zde potřeba brát zřetel na konkrétní lokalitu, velikost a stav bytu a další důležité parametry.

V případě dalších dotazů, ohledně této problematiky, mě neváhejte kontaktovat.

Bc. Roman Machník, MBA
zástupce pro Prahu 4