Realitní trh a myšlení investorů prorůstá za hranice města Prahy!

27.1.2021

Během roku 2020 jsme mohli pozorovat posun investičních záměrů na okraj Prahy či dokonce mimo hranice hlavního města. Důvody jsou celkem zřejmé. Stávající byznysový model pořídit si investiční byt v centru Prahy, jejichž cena se začala blížit dokonce ceně 200tis CZK/m2 (třebaže i s financováním prostřednictvím relativně dostupného hypotečního úvěru), s cílem následného krátkodobého pronájmu skrze známé poskytovatele těchto služeb, dostal krutou "facku".

Absence zahraničních turistů, tedy nejčastějších uživatelů pronájmu nemovitostí na pár nocí, a tedy klíčových klientů poskytovatelů krátkodobých nájmů, samozřejmě velmi zásadně promluvila do záměrů velké části realitních investorů v této lokalitě. Ti, ve snaze a řekněme i ve víře, že se situace změní, nyní vyhlížejí další vývoj, zatahují za záchrannou brzdu a snaží se své byty pronajmout alespoň za jejich vlastní náklady. Dostupnější se tak stává tato lokalita pro jinou cílovou skupinu nájemníků, i když zpravidla pouze na krátkou smluvní nájemní dobu.

V případě, že se situace velmi rychle nezmění (což je velmi pravděpodobné), dá se očekávat, že velká část majitelů takových nemovitostí již tlak nevydrží a přistoupí v následujících měsících k jejich prodeji.

Velmi pravděpodobně poté dojde k poklesu cen bytů v této konkrétní části Prahy. Již v roce 2020 jsme tento proces pozorovali. Mnoho investorů na centrum města zanevřelo a naopak posouvali své investiční záměry na okraj Prahy, případně i do přilehlých lokalit. Místa s dobrou dopravní dostupností k Praze a především ty, které disponují dobrou občanskou vybaveností, pak získávají na atraktivitě a lze předpokládat, že rok 2021 bude jistě v tomto ohledu ještě silnější.

Michal Kopejtko
Oblastní zástupce Realitní komory ČR