Realitní boom v ČR, ano či ne?

9.7.2021

Podle článků v médiích panuje v ČR realitní boom. Tento dojem bezpochyby vzbuzuje značný převis poptávky kupujících, nad nabídkou nemovitostí na realitním trhu, díky kterému rostou jejich ceny velmi rychlým tempem.

Podle porovnání počtu vkladů vlastnického práva do katastru nemovitostí v letech 2017–2020 se však žádný realitní boom nekoná. Od roku 2017 klesá počet převodů o 3-5 %. Ve skutečnosti se tedy prodává každoročně méně nemovitostí, byť za vyšší ceny.

Tento problém, tj převis poptávkynad nabídku se plně projevil i vMladoboleslavském regionu, kde je již delší dobu velký problém koupit stavební pozemek, nebo bytovou jednotku vnějakém hodnotném developerském projektu.

V Mladé Boleslavi, která je vdosahu Prahy a se svojí vysokou zaměstnaností vlokálním automobilovém průmyslu, lze i nadále očekávat růst cen všech nemovitostí. U nové výstavby rodinných domů se již promítlvliv zdražení stavebních materiálů o desítky procent a také obrovsky narostla cena práce. Nejenom hypoteční banky půjčují peníze za nízké úroky, ale též Škoda auto poskytuje zvýhodněné úvěry svým zaměstnancům do výše 550 000,- Kč, což taktéž napomáhá mnoha potencionálním kupcům, kmomentálnímu řešení jejich bytové potřeby.

Všechny tyto aspekty mají velký vliv na růst cen nemovitostí vregionu. To se projevilo i u starších bytů, kde začali majitelé nemovitostí ceny svých mnohdy více než padesátiletých bytů přizpůsobovat těm v novostavbách.

Jan Lašek
Oblastní zástupce Realitní komory ČR