Náklady v realitách – uhrazení nákladů ano či ne u exkluzivních smluv

22.1.2024

V dnešní době dochází k situacím, kdy 6 měsíční lhůta k obstarání zájemce nestačí. Pro příklad, zajišťujete prodej pozemku, prověříte jeho faktický a právní stav, kdy často musíte dořešit právní vady, aby byl pozemek prodatelný (nezřízená věcná břemena přístupu, nezapsané stavby na pozemku, ochranná pásma u plynu a el. vedení), možnosti a omezení výstavby atd. Dále vynaložit na propagaci nemalé finanční prostředky a čas na jednání se zájemci a jejich právníky.

Co ale v případě, že toto vše plníte a majitel přestane komunikovat, případně Vám sdělí, že na to najednou nespěchá, a i v případě, že mu dokládáte i statistiky nulový zájem, není ochoten s cenou pracovat, což je úplně běžný obchodní postup u prodeje nemovitostí, aut, zboží atd. Pokud je velký zájem, cena se navyšuje, pokud zájem není cena se snižuje. Vy plníte dále vše dle smlouvy, nicméně obstarání zájemce je Vám prokazatelně jednáním majitele znemožněno a čas Vám utíká.

Vy tedy poskytuje dále služby a hradíte servis, který prodávající plně zdarma čerpá a prakticky Vás tímto využije k tomu, že mu právně a fakticky prověříte nemovitost a upozorníte na vady leckdy za něj zařídíte nápravu, zjistíte mu také, jak na cenu reaguje trh, dodáte mu informace ohledně sítí, územního plánu atd. Je tedy v pořádku, že realitní kancelář poskytuje služby a marketing nemovitosti majiteli, který přestane spolupracovat, a to dále úplně zdarma?

Co na to říká zákon? Byla-li Dohoda uzavřena mimo obchodní prostory Zprostředkovatele je Klient oprávněn od této Dohody odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Pokud tedy Klient v této lhůtě odstoupí od Dohody, je povinen dle ust. § 1834 OZ zaplatit Zprostředkovateli částku úměrnou rozsahu poskytnutých služeb do doby, kdy bylo Zprostředkovateli doručeno odstoupení od této Dohody. Takže zákon jasně říká, že nárok na náklady vzniká.

Někteří makléři namítají, že pokud budou po klientech chtít alespoň minimální náklady, tak s nimi smlouvu neuzavřou. Naopak, pokud s klientem jednáte na začátku vztahu otevřeně, proberete i postup ohledně úpravy ceny, není pak důvod se bát řešit uhrazení nákladů, neboť ve spolupráci s prodávajícím nemovitost zobchodujete. Pokud prodávající přestane spolupracovat s tím, že na to najednou nespěchá, ale po Vás chce další plnění smlouvy, máte alespoň nárok na uhrazení nákladů za službu, kterou jste dodali, a ještě musíte dodat. Některé realitní kanceláře to mají vyřešeno jednoduchým ustanovením ve smlouvě, například:

Klient se zavazuje, že pokud do doby platnosti této Dohody nedojde k uzavření Smlouvy o rezervaci se zájemcem, uhradí do 5 pracovních dní od skončení této Dohody na účet Zprostředkovatele náklady Zprostředkovatele, a to jednorázově částku 25 000,-Kč s připočtením 21 % DPH. Pokud budou náklady Zprostředkovatele vyšší než tato částka, uhradí tyto náklady dle předloženého položkového vyúčtování těchto nákladů do 5 pracovních dní na účet Zprostředkovatele.

Realitní zprostředkování je dnes již vysoce odborná činnost, kdy nemovitost prověřujete, poskytujete právní servis, zajišťujete plnohodnotný marketing nemovitosti, a to i včetně virtuálních prohlídek, jednáte s předsedy družstev, zástupci obcí, firem, s právníky zájemců atd. Jedná se o velice časově a odborně náročnou práci, která není zdarma a určitě se nemusíte bát smluvně ošetřit náklady. V očích klienta má hodnotu jen to, co má nějakou cenu a pokud je práce makléře zdarma, pak si ji ani klient nemůže tak úplně vážit.

Mgr. Bc. Radim Kostaňuk – RKČR