Dopady pandemie na realitní trh v Královéhradeckém kraji

29.11.2021

Královéhradecký kraj je vyšší územní samosprávný celek České republiky, zaujímající severní část Východočeského kraje a leží téměř celý na severovýchodě Čech. Jeho rozloha je bezmála 4 800 km² a má přibližně 550.000 obyvatel. Jedná se o ekonomiky silný kraj, který má velmi nízké procento nezaměstnanosti a vyniká velmi dobrou kvalitou životní úrovně.

V celém Královéhradeckém kraji je aktuálně v nabídce cca 430 volných bytů, které čekají na nového majitele. Průměrná prodejní cena bytů v Královéhradeckém kraji se pohybuje na hranici 74.000 Kč/ m2. Cena těchto nemovitostí meziročně vzrostla o + 35 % a klienti jasně vysílají signál, že za tuto cenu kupovat již nebudou. Neochota či nechuť ke koupi těchto nemovitostí se projevuje narůstající délkou doby inzerce, která se každý měsíc zvyšuje.

Meziroční nárůst prodejních cen bytů přepočteno na m2.

V lednu letošního roku se byty obchodovali ještě pod hranicí 60.000 kč/ m2. Aktuální situace koronaviru se zdála být stabilní a lidí viděli v nemovitosti stabilní komoditu, která byla dobře likvidní a nabízela zajímavé zhodnocení do budoucna.

Vývoj inzerovaných cen bytů v ČR za uplynulý rok

Zohledňujeme byty s parametry 40-60m2, osobní vlastnictví, velmi dobrý stav.

Celá situace se začala obracet na přelomu října a listopadu letošního roku, kdy ČNB rapidně zdražila základní úrokovou sazbu, na kterou museli reagovat všechny bankovní instituce.

Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla z 2,32 na 2,43 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě. Tento trend byl umocněn říjnovými sazbami, kdy došlo k poslednímu významnému zdražení. Aktuální sazby hypoték tedy vzrostly na úroveň 2,76 %.

Vysoké ceny nemovitostí, neustále se zvyšující úrokové sazby a obavy z propouštění s příchodem další vlny pandemie rapidně omezili chuť kupujících.

I přes to, že v Královéhradeckém kraji je stále nedostatek bytů, klienti za tuto cenu již nechtějí kupovat. Často řeší jiné alternativy bydlení, jako jsou (mobilní domy, hromadné bydlení ve větších skupinách či sahají do alternativy nájemního bydlení)

Obecně se dá očekávat, že tento trend bude následovat ještě několik dalších měsíců.
Světlo na konci tunelu by mohla přinést nová vláda, která chystá zvýhodněné / dotované/ úvěrů pro mladé lidi, kteří dosud žádnou hypotéku nemají.

David Dvořáček
info@daviddvoracek.cz