Bytů je málo a jsou extrémně drahé

24.9.2021

Rok 2020 byl pro všechny náročný! Na začátku pandemie v březnu 2020 bylo také očekáváno ochlazení realitního trhu a výrazné zmenšení poptávky. Jak ale víme, stal se pravý opak. Poptávka po nemovitostech (hlavně bytech), se enormně zvýšila a to celorepublikově.

Zaregistroval jsem také, že v letech 2018, 2019 si lidé ještě vybírali lokality, ve kterých budou bydlet. V roce 2020 se tento trend víceméně ztratil. Bytů je málo a zákazníky již nezajímá rozdíl mezi tím, zda kupují byt na Praze 4, 5, 8 nebo 9, což bylo v minulosti typické. Trend je nyní takový, že kupující berou vše a lokalitu nikdo neřeší. Obzvlášť zdražila Praha 8 a to až o 100 %.

Zaznamenal jsem na Praze 8 investiční skupiny, které zkupují v okolí hotely a penziony a předělávají je na byty. Je to samozřejmě rychlejší strategie, jak docílit prodeje bytu než čekat roky na stavební povolení pro výstavbu nových bytů. Pokud se nějakým způsobem nevyřeší zrychlení stavebních povolení pro developery, zdražování bytů bude zřejmě pokračovat.

Peter Rod
zástupce Realitní komory pro Prahu 8