Aktuálně z Mladé Boleslavi

21.4.2022

Mladá Boleslav kvůli přítomnosti automobilového průmyslu patří v ČR k městům s nejdražšími tržními cenami za nemovitosti určené nejen k bydlení.

V období posledních několika let, došlo k rapidnímu nárůstu kupní ceny všech nemovitostí. Pokud nebereme v potaz hlavní město Prahu, tak výrazně nejdražší nemovitosti byly v posledních letech ve Středočeském kraji, včetně Mladé Boleslavi, kde cena nemovitostí je ovlivněna lokalitou a to v podobě přítomnosti firmy Škoda Auto, jednoho z největších zaměstnavatelů v ČR.

V současné situaci, kdy rostou ceny nemovitostí, stavebních materiálů a kdy se zvýšily úroky hypoték, se město rozhodlo, že koupí stavební pozemky a tím podpoří výrazně bytovou výstavbu. Bytů a stavebních pozemků je v Mladé Boleslavi nedostatek a proto je jejich cena velmi vysoká.

Město Mladá Boleslav se stalo vlastníkem rozsáhlých pozemků v jižní části města. Zastupitelé schválili koupi pozemků mezi Dubcemi a Podchlumím v majetku společnosti Nové Dubce o celkové výměře 114 789 m2 za cenu téměř 155 milionů Kč. Město zde chce připravit podmínky pro individuální i hromadné bydlení.

"Účelem je poskytnout mladým rodinám, lidem, kteří chtějí bydlet v Mladé Boleslavi, levnější a dostupnější bydlení, než je tomu nyní," řekl primátor. O tom, v jakém poměru a jakým způsobem budou pozemky dále připravovány k výstavbě domů či nabízeny k prodeji zájemcům pro individuální výstavbu, se teprve povedou jednání a bude o všem dále rozhodovat zastupitelstvo. Primátor je zastáncem varianty, aby část budoucích bytů město prodalo zájemcům, část si nechala jako nájemní byty a část byla v režimu družstevních bytů.

Jan Lašek
Oblastní zástupce Realitní komory ČR