Aktuálně z Královehradeckého kraje

1.8.2021

V Královéhradeckém kraji ceny nemovitostí vzrostly od poloviny r. 2019 do poloviny r. 2021 více či méně strmě nahoru. Podle lokality a podle druhu nemovitosti o 15–50 %. Ano, opravdu je to tak, zaznamenali jsme i takový nárůst. Jednalo se především o menší byty do 60 m2. A pozemky určené pro výstavbu dokonce téměř o 100 %. Kromě zatím příznivé situace v zaměstnanosti a výhodných podmínek hypotéčních úvěrů, tak i v některých lokalitách růstu cen nahrával např. i výrazný rozvoj dopravní infrastruktury. Je třeba zdůraznit, že díky zmíněným vlivům činil podíl nákupu investičních nemovitostí a nemovitostí pro vlastní potřebu v podstatě 50 / 50. Investoři spoléhají na dále příznivé prognózy o zaměstnanosti v Královéhradeckém kraji a na prognózy o horší dostupnosti hypotéčních úvěrů, čímž předpokládají, že nájemní bydlení bude pro mnohé dostupnější než získání bydlení vlastního. Na rozdíl od našich metropolí, jako Praha, Brno a jiné, není zde tak vysoká závislost na příjmech z ubytování turistů. A podle slov drtivé většiny dotazovaných kupujících, stále uvažují o koupi nemovitosti, jelikož mají v důsledku korona virových opatření obavu ze ztráty hodnoty peněz.

Z obecného pohledu je paradoxem že současná úroveň cen nemovitostí v obci o počtu cca 15.000 obyvatel může být stejná, leckdy i vyšší než například v nedalekém třiceti tisícovém okresním městě. Při bližším zkoumání samotných jednotlivých paradigmat pak však může být takové chování kupujících i pochopitelné. Je zbytečné zmiňovat, že nákup bydlení je individuální záležitostí. Individuální v tom, že každý zájemce přikládá jednotlivým aspektům, na základě, nichž se rozhoduje, jinou důležitost.

A jaký je výhled cen nemovitostí v tomto kraji? Až 90% prodeje nemovitostí se realizuje hypotéčním úvěrem. A pořád platí, že si mohu dovolit takové výdaje, na které si dokážu vydělat. Tedy v takových případech bude vždy určující dosažitelnost hypotéčního úvěru. Jestliže by měl pokračovat růst cen nemovitostí, pak jedině ruku v ruce s podmínkami hypoték a výší příjmů v zaměstnání. Předpokládám tedy další, ale spíše velmi mírný růst nebo jistou stagnaci cen. A ukáže nám bankovní trh, jak moc napomůže zlevnění nebo podpoří dosavadní růst.

Bc. Petr Šára
Oblastní zástupce Realitní komory České republiky