Pozor na AML, hrozí vysoké sankce!

18.3.2022

Ačkoli je již více než rok v platnosti velká novela zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu („AML zákon“), která výrazně zpřísnila tzv. AML povinnosti a sankce za jejich neplnění, doposud mnoho subjektů působících na trhu realitního zprostředkování tyto povinnosti neplní řádně, nebo je dokonce neplní vůbec.

Za porušení těchto AML povinností přitom hrozí vysoké sankce, které jsou navíc čím dál tím častěji ukládány ze strany Finančního analytického úřadu (FAÚ). Horní hranice těchto sankcí se pohybuje v řádech milionů korun a praxe ukazuje, že FAÚ plnění AML povinností u realitních zprostředkovatelů kontroluje v rámci své běžné agendy.

Za všechny lze uvést dva mediálně známé případy, kdy FAÚ udělil realitním zprostředkovatelům pokuty atakující hranici jednoho milionu korun českých (!), a to za nedostatky v AML postupech, zejména pak za neplnění povinností při identifikaci a kontrole klientů.

Všem našim členům důrazně doporučujeme, aby se detailně seznámili s AML povinnostmi vyplývajícími z AML zákona a tyto důsledně dodržovali a vyhnuli se tak riziku udělení drakonických pokut. Základními AML povinnostmi jsou:
• písemně vypracovat systém vnitřních zásad;
• písemně vypracovat hodnocení rizik;
• určit tzv. kontaktní osobu a nahlásit ji FAÚ;
• průběžně provádět identifikaci a kontrolu klientů včetně zjišťování a ověřování statusu politicky exponovaných osob a prověřování seznamů mezinárodních sankcí;
• hlásit tzv. podezřelý obchod FAÚ;
• pravidelně (nejméně však jednou za každých 12 měsíců) absolvovat AML školení, resp. ho zajistit i u svých zaměstnanců a spolupracujících osob, které přijdou do kontaktu s obchody.

Pozor, vyjma vysokých finančních sankcí za nedodržování AML povinností (např. za neabsolvování pravidelného AML školení hrozí pokuta až 5.000.000,- Kč) hrozí i postih trestněprávní – trestní zákoník zná nejen úmyslný trestný čin "legalizace výnosů z trestné činnosti", ale i jeho nedbalostní formu "legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti". V praxi to znamená, že tento trestný čin můžete spáchat, aniž byste si toho byli vědomi např. pouhým opomenutím Vašich AML povinností (!).

Důrazně vyzýváme všechny naše členy, aby tuto problematiku nebrali na lehkou váhu a své AML povinnosti bezpodmínečně a důkladně plnili.

Realitní komora ČR