Zrušení daně z nabytí nemovitosti zase o krok blíže.

8.7.2020

Vážení členové Realitní komory

Poslanci dnes zrušili daň z nabytí nemovitosti. Zároveň prošel pozměňovací návrh opozičního poslance ODS Vojtěcha Munzara, aby i po zrušení daně zůstaly zachovány odpočty úroků z úvěru. Toto původně chtěl vládní návrh zrušit.

Co tedy bude zrušení daně z nabytí znamenat v praxi

1. Zrušení 4% daně z nabytí - ten kdo podal návrh na vklad po 1.12.2019 a zaplatil daň z nabytí, může požádat o vrácení a tato částka mu bude vrácena.

2. Zachování odpočtu úroků z úvěru , které se původně mělo zrušit. Nicméně maximální částka , kterou je možné odečíst z daňového základu bude nově 150 000 kč namísto 300 000 kč

3. Prošel i kontroverzní návrh, který nutí majitele nemovitostí zaplatit daň z příjmu nemovitosti pokud se ji rozhodne prodat dříve než za 10 let pokud v ní nemá trvalé bydliště. Daň z příjmu se = 15% z rozdílu za kterou se nemovitost koupila a následně prodává.

Zároveň stále platí, že zákon musí ještě schválit senát a podepsat prezident. Do té doby platí stávající stav tedy, že je posunuta povinnost zaplatit daň z nabytí do konce roku 2020 (Nicméně toto ustanovení se vytvořilo z toho důvodu aby byl čas daň z nabytí zrušit jako celek)

Martin Sitár
Člen Prezidia RKČR