Vyjádření serveru reality.idnes.cz k výsledkům rozsáhlé ankety RKČR

21.7.2020

Vážení členové Realitní komory,

jak jistě víte, v minulém měsíci jsme oslovili jednotlivé významné realitní portály, seznámili je s výsledky rozsáhlé ankety (čtěte zde) a slíbili jsme, že Vám zprostředkujeme jejich vyjádření. Budeme je zde v průběhu následujících týdnů postupně zveřejňovat. 5. na řadě je vyjádření portálu reality.idnes.cz.

Važený pane Sitáre, pane Machači,

doba celosvětové pandemie bude panovat do té doby, dokud nebude nalezen lék nebo očkování. Vln může přijít mnohem víc než zmiňujete, ale také žádná - WHO neudělala nic pro to, aby šíření nemoci zastavila (např. nošení masek na veřejnosti označila za přínosné až 6.6.2020, kdy předtím několikrát jejich přínos dementovala). I proto se řídíme stavem v ČR, predikovatelnými ekonomickými vlivy a jejich dopady na realitní trh především.

Níže posíláme body, které popisují jak jsme makléřům pomáhali přečkat nejtemnější období:

1. 16.3.2020 - inzerce pro všechny realitní kanceláře jen za 0,01 Kč za nabídku a den, platná min. do 31.3.2020. Byli jsme první realitní portál, který s něčím takovým vůbec přišel. Informovali jsme o tom na našem blogu, Facebooku i v emailu. V této době jsme registrovali cca 35 - 40% poptávek proti normálu = úbytek 60 - 65%.
  2. 6.4.2020 - inzerce pro všechny realitní kanceláře za 50% ceníkových cen, včetně všech příplatkových ploch (kromě HOPování). Změnu jsme ohlašovali na našem blogu, Facebooku, v administraci i emailem 31.3. V této době jsme registrovali cca 55 - 60% poptávek proti normálu = úbytek 40 - 45%.
  3. 1.5.2020 - inzerce pro všechny realitní kanceláře se slevou 25% z ceníkových cen vč. příplatkových ploch. O změně jsme informovali na blogu i v emailové komunikaci 27.4. V této době jsme registrovali cca 103% poptávek proti normálu = o 3% poptávek více.
  4. 11.5.2020 - inzerce pro všechny realitní kanceláře za původní ceníkové ceny, příplatkové plochy se slevou 50%. O změně jsme informovali v blogu, předchozím blogu i v emailové komunikaci 27.4. V této době jsme registrovali cca 105% poptávek proti normálu = o 5% poptávek více. V květnu jsme také zaznamenali (podobně jako naši konkurenti) nejvyšší návštěvnost v historii - 982 603 unikátních uživatelů.
  5. 16.6.2020 - příplatkové plochy pro realitní kanceláře se slevou 25%. O změně jsme informovali v blogu, na Facebooku i v emailové komunikaci 15.6. V této době jsme registrovali cca 102% poptávek proti normálu = o 2% poptávek více.

Graf s počtem poptávek v letošním roce (týdenní pohled):

K dnešnímu dni registrujeme meziroční změnu v počtu poptávek v období od 1.1.2020 do 21.6.2020 jako nárůst o 23% poptávek, celkové hodnoty poptaných nemovitostí o + 59% a průměrné ceny nemovitosti v poptávce o + 29%. Tedy i s obavami z koronaviru vidíme meziroční růst nejen v počtu reakcí, ale i hodnoty poptávaných nemovitostí. Ano, může jít o odloženou potřebu a v následujcích týdnech / měsících se trh propadne.

Mimo slevy jsme se snažili makléřům ukázat, že v tom nejsou sami a nechat je nahlédnout pod pokličku ostatním realitním kancelářím - ať už větším, či menším, developerským společnostem, odborníkům na kanceláře nebo pronájmy. Vše formou online rozhovorů (bez předtáčení nebo velkých příprav s dotazovanými) zdarma na našem Facebooku. Celkem jsme za Reality.iDNES.cz připravili 9 videí s téměř 40 hosty. Všechna videa mají téměř 20 000 přehrání. Stačí se podívat na Facebook Reality.iDNES.cz makléřům. V rámci projektu Realiťák roku jsme zase tvořili vzdělávací videa přes 20 videí s více než 40 hosty - např. Klárou Dostálovou, Pavlem Rakoušem, odborníky na hypotéky i mediální komunikaci. Všechna videa mají dohromady přes kolem 50 000 přehrání a najdete je na Facebooku Realiťáka Roku.

Veřejnost (lajckou i odbornější) jsme se snažili informovat o dění na trhu formou komentářů v článcích na serveru iDNES.cz a aspoň drobně mírnit apokalyptické scénáře jiných médií.

Namátkou jde o články:

Málokterý realitní server udělal to co Reality.iDNES.cz - výraznou slevou jsme rozhýbali ostatní realitní servery k podobné činnosti. O slevách i změnách v nich jsme transparentně informovali každého našeho klienta (na blogu, facebooku i formou emailové komunikace) a navrhované termíny dodrželi, nebo dokonce prodloužili (např. cenu 0,01 Kč).

Ve všech článcích jsme zmiňovali (nebo chtěli zmínit, ale editoři to vyřadili), že realitní trh má obrovskou setrvačnost a skutečné dopady koronaviru se tak mohou projevit s velkým zpožděním. Pokud tedy současná vlna koronaviru k dnešku (kdy se uvolnila většina opatření) v ČR "skončila", skutečné dopady se projeví zhruba v Srpnu, kdy lidé začnou řešit jiné věci než svůj volný čas a teoreticky bude možné vyčíslit skutečné dopady koronaviru. A to je také doba, kdy bychom s případnou schůzkou souhlasili a probrali aktuální stav realitního trhu v ČR - tedy s nějakým odstupem po odeznění strachu z koronaviru v ČR a s dostatečným předstihem zimní realitní špičce.

V Praze, dne 23.6.2020

Petr Makovský